1398 جمعه 9 اسفند

معرفی کتاب

نام کتاب: دعاي مكارم الاخلاق نویسنده: ,

خلاصه

دعای مکارم الاخلاق یکی از دعاهای معروف وارد شده از امام زين العابدين عليه‌السلام است. امام سجاد در اين دعا، خلقیات کریمه و سجایای انسانی را بيان مي‌كند و توفيق بر انجام اين برنامه‌ي كامل انسان سازی را از خداوند متعال درخواست مي‌كند.

دعای مکارم الاخلاق شامل سی فراز است که هر فراز با درود بر محمد و آل محمد شروع مي‌شود و با درخواست‌هایی که هر کدام، اخلاقي پسندیده است ادامه مي‌يابد. در يك نگاه كلي، مي‌توان موضوعات اساسي و اصلي اين فرازها را چنين دسته‌بندي كرد:

ایمان کامل، بهترین عمل، تکمیل نیت، وسعت رزق، بی اعتنایی به ثروت مال اندوزان، توازن بین جسم و روح پایداری در راه حق، درخواست طول عمر مشروط، اصلاح خصلت ناپسند، درخواست تبدیل حسد به مودت، تبدیل دشمنی نزدیکان به دوستی، درخواست دستی توانا در مقابل ظالم، درخواست رفع خدعه مکاران، رد عیب جویی به خواهان گسترش عدل، درخواست رزق در کهنسالی، درخواست دفع ستم دیگران به حریم آمرزش الهی وارد شده، درخواست سخن گفتن در هدایت مردم و پیمودن راه برتر، درخواست پیروزی قیامت و عوامل استخلاص نفس، درخواست کفایت از عیب جویی مردم و دفع عوامل ضرر و زیان، درخواست تاج لیاقت وگشایش مالی، برکناری از اسراف و مصونیت از تباه شدن رزق، درخواست قضا حوائج، درخواست پایان عمر با عفو الهی، به یاد خدا بودن در تمام مواقع، برترین درود خدا بر پیامبر، درخواست حسنه دنیا و آخرت و مصونیت از عذاب

.

1393/01/12

خطبه فدک؛ سند محکمی برای حقانیت شیعه

سيدمحمدرضا واحدي نويسنده و مترجم خطبه فدك، با توجه به نزديكي ايام شهادت حضرت فاطمه(س)، در گفتگو با نشر تارونه گفت: خطبه فدك حاوي مطالب عميق و مسائل فكري بسيار و نشان جامعيت علمي حضرت زهرا(س) و سند محكمي براي حقانيت شيعه و مكتب اهل بيت است.

اين خطبه قيامي اعتقادي است كه آغازگر تاريخي پر از حماسه براي شيعه است و مسير بعدي شيعه را شكل مي‌دهد. خطبه فدك، انقلابي بزرگ عليه دولت وقت براي احقاق معنوي اهل بيت و برگرداندن خلافت الهي به پيشوايان واقعي امت است.

 

مجموعه عارفانه‌ها ترجمه آزاد و روان از پنج خطبه مهم فدك، غدير، قاصعه، آخرين خطبه رسول(ص) و همام به همت سيدمحمدرضا واحدي است كه در قالب يك مجموعه توسط انشارات تارونه به چاپ رسيده است.

واحدي پيش از اين مجموعه عاشقانه ها را به چاپ رسانده بود كه ترجمه اي آزاد از شش دعاي ابوحمزه، كميل، عرفه، مكارم اخلاق، افتتاح و ندبه است.

از اولين روحاني رمان نويس و برگزيده هشتمين جايزه قلم زرين، پيش از اين، رمان آقاي سليمان مي شود من بخوابم، مجموعه شعرهاي ادامه دلواپسي و چقدر فاصله، سرداري بزرگ و سربداري كوچك و سيره سياسي امام علي(ع) به چاپ رسيده است.

علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر در مورد مجموعه عارفانه‌ها، مي توانند به سايت انتشارات تارونه به نشاني http://nashr.tarooneh.ir مراجعه نمايند.

 

دسته: عمومي