1399 پنجشنبه 6 آذر

معرفی کتاب

نام کتاب: دعاي مكارم الاخلاق نویسنده: ,

خلاصه

دعای مکارم الاخلاق یکی از دعاهای معروف وارد شده از امام زين العابدين عليه‌السلام است. امام سجاد در اين دعا، خلقیات کریمه و سجایای انسانی را بيان مي‌كند و توفيق بر انجام اين برنامه‌ي كامل انسان سازی را از خداوند متعال درخواست مي‌كند.

دعای مکارم الاخلاق شامل سی فراز است که هر فراز با درود بر محمد و آل محمد شروع مي‌شود و با درخواست‌هایی که هر کدام، اخلاقي پسندیده است ادامه مي‌يابد. در يك نگاه كلي، مي‌توان موضوعات اساسي و اصلي اين فرازها را چنين دسته‌بندي كرد:

ایمان کامل، بهترین عمل، تکمیل نیت، وسعت رزق، بی اعتنایی به ثروت مال اندوزان، توازن بین جسم و روح پایداری در راه حق، درخواست طول عمر مشروط، اصلاح خصلت ناپسند، درخواست تبدیل حسد به مودت، تبدیل دشمنی نزدیکان به دوستی، درخواست دستی توانا در مقابل ظالم، درخواست رفع خدعه مکاران، رد عیب جویی به خواهان گسترش عدل، درخواست رزق در کهنسالی، درخواست دفع ستم دیگران به حریم آمرزش الهی وارد شده، درخواست سخن گفتن در هدایت مردم و پیمودن راه برتر، درخواست پیروزی قیامت و عوامل استخلاص نفس، درخواست کفایت از عیب جویی مردم و دفع عوامل ضرر و زیان، درخواست تاج لیاقت وگشایش مالی، برکناری از اسراف و مصونیت از تباه شدن رزق، درخواست قضا حوائج، درخواست پایان عمر با عفو الهی، به یاد خدا بودن در تمام مواقع، برترین درود خدا بر پیامبر، درخواست حسنه دنیا و آخرت و مصونیت از عذاب

.

1392/02/09

نقد «آقاي سليمان! مي‌شود من بخوابم؟» در فرهنگسراي فردوس

در هفتادمین نشست از سلسله نشست‌های‌ «بلور قلم» کتابخانه فرهنگسرای فردوس که به نقد و بررسی کتاب‌ اختصاص دارد، رمان «آقای سلیمان می‌شود من بخوابم؟» نوشته سید محمدرضا واحدی با حضور  نویسنده کتاب، محمدرضا گودرزی، قاسمعلی فراست و حسین فتاحی نقد می‌شود. 

این مراسم روز سه‌شنبه، 10 اردیبهشت، از ساعت 16:30 در کتابخانه فرهنگسرای فردوس واقع در فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس، بعد از چهار راه مخابرات برگزار می‌گردد.

 سید محمدرضا واحدی، شاعر و نویسنده معاصر دارای تالیفات متعددی در حوزه‌های مختلف است، اما اين رمان نخستین اثر داستانی او به شمار می‌رود. پیشتر از وی كتاب‌هايي چون لب‌گزه، حاملان نور، بانوي ناشناخته، مجموعه عاشقانه‌ها، مجموعه عارفانه‌ها، روش‌شناسي صهيونيزم، سيره سياسي امام علي(ع)، و آثاری در زمینه فقه و حقوق و بالاخره دو مجموعه شعر به نام‌هاي چقدر فاصله و ادامه دلواپسي منتشر شده است. مجموعه ادامه دلواپسي به عنوان اثر برگزيده هشتمين جشنواره قلم زرين شناخته شده است.

رمان «آقای سلیمان می‌شود من بخوابم» را نشر تارونه در 248 صفحه و قیمت 9 هزارتومان منتشر کرده است.

دسته: خبري